Listopadowe zwiady (cz.II)

Zgodnie z zapowiedzią, nadszedł czas na cztery lżejsze książki, ot – taki deser po wczorajszych ciężkich daniach głównych 🙂 

puertolas

Romain Puertolas “O dziewczynce, która połknęła chmurę tak wielką jak wieża Eiffla”
Wydawnictwo Sonia Draga
data premiery: 9.11.2016 r. 

Życie jest trochę jak majonez: im więcej energii wkładasz w jego kręcenie, tym większa szansa, że będzie udany.
Zatem czeka nas niebanalna historia –  w roli głównej Providence, młoda listonoszka z Paryża, która wyrusza w daleką podróż do Afryki, by zabrać stamtąd dziewczynkę, którą kocha nad życie. Ale! Jej plany ma za nic islandzki wulkan, którego przebudzenie powoduje paraliż ruchu lotniczego w całej Europie. A Providence… no cóż, prosto z lotniska trafia do klasztoru, pełnego tybetańskich mnichów. Jej podróż dopiero teraz tak naprawdę się zaczyna. Podejmiecie wyzwanie wspólnej wędrówki?
___________________________________________________________________________________________

kownackaOlga Szmidt “Kownacka. Ta od plastusia”
Wydawnictwo Czarne. Seria: biografie

data premiery: 16.11.2016 r. 

Maria Kownacka jest chyba tylko znana poprzez pryzmat swoich bestsellerów, takich jak “Plastusiowy pamiętnik” czy “Kajtkowe przygody”, na których wychowały się całe pokolenia.
Ale o tym, jakie wiodła życie i czym zasłużyła sobie na przezwisko “Siłaczka z Krzywdy”, zapewne mało kto wie. I czy w jej przypadku zawsze tylko liczyło się pisarstwo?
Olga Szmidt w biografii Marii Kownackiej próbuje odpowiedzieć wyczerpująco na te pytania, ujawniając przy tym wiele ciekawostek z jej burzliwego życia.
___________________________________________________________________________________________

Margaret burzaAtwood “Burza. Czarci pomiot”
Wydawnictwo Dolnośląskie. Seria: Projekt Szekspir
data premiery: 16.11.2016 r. 

Czwarta książka (po “Zimowej opowieści”, “Kupcu Weneckim” i “Poskromieniu złośnicy”) w ramach projektu Szekspir, dzięki któremu dzieła Szekspira zyskują nowe oblicze. Teraz nadchodzi czas na “Burzę”, w interpretacji Margaret Atwood, kanadyjskiej pisarki, zdobywczyni nagrody Bookera w 2000 r.
Akcja książki “Burza. Czarci pomiot” rozgrywa się w wiezieniu, w którym na wskutek szalejącego sztormu wyłączono zasilanie. I na dodatek pojawia się niespodziewany gość – Feliks, który właśnie został pozbawiony funkcji dyrektora festiwalu teatralnego…  Więzienie, warsztaty teatralne i sieć intryg – czy to może się udać?
___________________________________________________________________________________________

prl

Michał Zawadzki “Śmiechu warte, czyli  czego śmiał się PRL. Krótki przewodnik po świecie “Misia” i nie tylko…”
Wydawnictwo Edipresse Książki
data premiery: 23.11.2016 r. 

Ach ten PRL… Smutny, szary i ponury jak wielka płyta.

Gdzie tam! Michał Zawadzki udowadnia, że właśnie w tym okresie do Polski przylgnęło określenie “najweselszy barak w obozie”. Powspominajmy razem Kabaret Starszych Panów, filmy Stanisława Barei – a to wszystko okraszone komentarzami m.in. Jerzego Gruzy i Stanisława Tyma. Będzie się działo!

 

3 Odpowiedzi “Listopadowe zwiady (cz.II)”

  1. Na Atwood z chęcią się skuszę. Jej “Opowieść Podręcznej” mnie zachwyciła. Szkoda tylko, że nie znam pozostałych książek z Projektu Szekspir.

    1. U mnie na półce czeka w kolejce “Shylock się nazywam”, czyli nowa wersja “Kupca weneckiego”, także zobaczymy :)Chociaż i tak najbardziej czekam na “Makbeta” w wersji Jo Nesbo 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*