Czerwone baletki – “Dziewczynka z zapalniczką” M. Czubaj

“Nie samym śledztwem człowiek żyje. Jeśli nie wyluzujesz, zwariujesz”.

W ostatnią noc 2010 roku w Lesie Murckowskim zostaje zamordowany były policjant, Jacek Szymon. Policja wiąże jego śmierć ze sprawą sprzed kilku lat, której nie udało mu się rozwiązać.
Tymczasem Rudolf Heinz do końca nie wie, jaką drogę życiową obrać. Dopiero informacja o śmierci dawnego kolegi z pracy sprawia, że postanawia wrócić na policyjna ścieżkę i dowiedzieć się, dlaczego Szymon zginął. Podążając jego śladami, wraca do delikatnej sprawy morderstwa małej dziewczynki w jednej z willi na katowickim Brynowie.

“Dziewczynka z zapalniczką”  jest kryminałem bardzo skondensowanym. Na niecałych trzystu (!) stronach autor zmieścił wszystko to, czego oczekiwałam po tego typu książce. Mamy powrót do śledztwa z przeszłości i nieuchwytnego mordercę, pozostającego wciąż na wolności. Śledztwo jest prowadzone dość intensywnie i czasami aż żal mi było policjantów, którzy ganiają z miejsca na miejsce, licząc na przełomowe odkrycie. Do tego dołóżmy kilka zaskakujących wątków i zagadkowe postacie, które dopiero z czasem nabierają znaczenia.

Jest i w końcu Rudolf Heinz – motor napędowy całego śledztwa. Bystry i nade wszystko – cierpliwy. To jest o tyle istotne, że dysponuje zaledwie wskazówkami, pozostawionymi przez Szymona. Od jego decyzji i wsłuchania się we własną intuicję zależy, w jaki sposób je zinterpretuje i za którymi podąży bez wahania. I by nie było łatwo – jego przeszłość drepta mu po piętach, a miejscowy “biznesmen” ma dla niego zlecenie. I tak już zupełnie na marginesie – ma dobry gust muzyczny.

Wytrawny czytelnik kryminałów wyłowi w książce Czubaja wyraźne tropy, wskazujące na mordercę i motywy jego działania. Ale to wcale nie umniejsza przyjemności płynącej z lektury. Nic a nic : ) Po ostatniej stronie zostało mi w głowie kilka pytań – ale może kolejne tomy przyniosą odpowiedzi. A tytułowa dziewczynka? Sami musicie odkryć tę tajemnicę.

“Dziewczynka z zapalniczką”  jest naprawdę dobrym kryminałem – nawet nie zauważycie, kiedy skończycie czytać. Konkretny i soczysty. I niech dodatkowym smaczkiem będzie fakt, że rozgrywa się głównie w Katowicach, a sam Heinz mieszka na dolnym Tysiącleciu.

______________

Mariusz Czubaj “Dziewczynka z zapalniczką”
Wydawnictwo W.A.B.
data premiery: 23.05.2018 r.

2 Odpowiedzi “Czerwone baletki – “Dziewczynka z zapalniczką” M. Czubaj”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*