“Współlokatorzy” Beth O’Leary

18 marca 2020

“Życie często bywa proste, ale zauważamy to dopiero wtedy, gdy bardzo się skomplikuje”.

Ponoć pierwszą zasadą dzielenia mieszkania jest niesypianie ze swoim współlokatorem. Na szczęście Tiffy i Leonowi to nie grozi. Ich umowa lokatorska jasno określa zasady korzystania z mieszkania, a w szczególności z łóżka.

Nieznajomi współlokatorzy

Nowi lokatorzy nie mają szansy się spotkać – Leon pracuje na nocne zmiany w hospicjum, a Tiffy – jako redaktorka w niszowym wydawnictwie. Co prowadzi do prostego podziału łóżka – ona śpi wtedy, kiedy Leon pracuje. I odwrotnie.

Krótkie notatki na kolorowych karteczkach – to ich sposób na komunikację. Z czasem przybierają zdecydowanie bardziej prywatną formę i już nie są tylko suchymi pytaniami o datę wywozu śmieci, czy prośbą o zakup nowej herbaty owocowej. Współlokatorzy trochę z przypadku stają się sobie coraz bliżsi, chociaż nigdy się nie spotkali.

Dawka optymizmu

“Współlokatorzy” to zapiski z codzienności dwóch skrajnie różnych osób, których życie toczy się równolegle – w tym samym miejscu, chociaż w różnych czasach.
Książka Beth O’Leary zaskakuje przede wszystkim wręcz niewiarygodnym pomysłem na fabułę. Jak współlokatorzy dość małego mieszkania mogli się nigdy nie spotkać? To prawie jak mieszkać z duchem! Czuć jego zapach, poznawać jego zwyczaje, ale nie móc dotknąć ani spojrzeć w oczy.

A gdy już się wkręcicie w tę historię, zabawne dialogi i wyraziste postacie, które mogłyby zostać waszymi przyjaciółmi, zrobi się nieco poważniej. Dwoje głównych bohaterów pokaże Wam, jak krok po kroku naprawiać krzywdy wyrządzone przez innych. Jak radzić sobie z przemocą psychiczną, jak żyć z nadwątlonym poczuciem bezpieczeństwa i czy istnieje lek, który pozwoli posklejać złamane serca… Dużo emocji, dużo walki o nowe życie, ale też i potężna dawka optymizmu i wsparcia w ciężkich chwilach.

Historia Tiffy i Leona podnosi na duchu, daje impuls, by jednak patrzeć z nadzieją w przyszłość. Nowe życie będzie inne, ale z pewnością – lepsze.

_____

Beth O’Leary “Współlokatorzy”
Wydawnictwo Albatros
data premiery: 15.05.2019 r.

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*