„Niezapowiedziany gość”

„Dostajemy od życia różne rzeczy. Ale tylko od naszego nastawienia zależy, jakie one tak naprawdę będą. Dobre, złe, smutne czy też wesołe”.

Tradycja to rzecz święta, zwłaszcza gdy chodzi o niezapowiedzianego gościa w wigilijny wieczór. Nie zawsze przybierze postać strudzonego wędrowca, który zapuka do naszych drzwi. W antologii świątecznych opowiadań „Niezapowiedziany gość” siedem polskich pisarek udowadnia, jak wiele twarzy może mieć wigilijny gość. Czasami będzie to nieznajomy człowiek, uciekający od świąt, od przeszłości; czasami będzie to spotkanie po latach, które uzmysławia, że pewne rzeczy są nam przeznaczone i nic nie dzieje się bez przyczyny.

„Niech każdemu spełni się to, o czym marzy, i niech osiągnie spokój”.

Różnie ludzie mogą reagować na przybycie gościa, bo święta nie dla wszystkich mają ten sam wydźwięk, nie zawsze kojarzą się z rodzinną atmosferą. Czasem aż nadto podkreślają, że kogoś u naszego boku brakuje, że ktoś odszedł a rany jeszcze się nie zabliźniły.

Chociaż nie wszystkie opowiadania przypadły mi do gustu w takim samym stopniu, to każde wywołało uśmiech na mojej twarzy. Uśmiechałam się, bo to piękne historie o rodzącej się na nowo ufności, bliskości i otwieraniu się na drugiego człowieka. Nieoczekiwane pojawienie się drugiej osoby może nie zawsze jest od razu katalizatorem wielkich zmian, ale na pewno skłania do refleksji, do zastanowienia się, co nas w życiu uwiera. Na pewno nie bez znaczenia jest też świąteczny czas czy zawieje śnieżne komplikujące powrót do domu.

„(…) pewne sprawy są jak droga bez powrotu.
Nie naprawisz ich. Możesz próbować, ale to nic nie da.
Trzeba po prostu zamknąć ten rozdział i wybrać nową ścieżkę”.

Każda z autorek miała inny pomysł, jak przy odrobinie świątecznej magii wyczarować historię rozgrzewającą serce w święta. Nie ma dwóch podobnych historii, dlatego ciężko było wybrać tę naj, najlepszą. Ale! Kto może mieć większą moc sprawczą w Boże Narodzenie niż aniołowie o srebrzystych skrzydłach?

„Ale może dostaniesz od życia prezent, którego się nie spodziewasz. I który, przynajmniej w jakiejś części, sklei twoje złamane serce”.

Agnieszka Krawczyk, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Ilona Gołębiewska, Małgorzata Warda, Natasza Socha, Sabina Waszut, Katarzyna Misiołek „Niezapowiedziany gość
Wydawnictwo Muza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*