Zwiady lipcowe #2021, cz.I

Lipiec kryminałem mocno stoi. I zrobiło się międzynarodowo! Rezerwujcie sporo czasu na książki z dreszczykiem.

Laura McHugh “Rezydencja”
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Arrowood jest najwspanialszą spośród wszystkich rezydencji stojących nad brzegiem Missisipi w południowej części stanu Iowa. Kryje jednak tajemnicę, której nigdy nie rozwikłano: gdzie dwadzieścia lat temu zniknęły bez śladu młodsze siostry Arden, gdy ta nimi się opiekowała? Po zaginięciu bliźniaczek rodzice Arden się rozwodzą i Arrowoodowie opuszczają wielki dom, który od pokoleń był siedzibą rodu. Życie Arden także się rozpada: nie potrafi skończyć pracy magisterskiej i wplątuje się w niefortunny romans, który fatalnie się kończy. Chwyta się nadziei, że jej siostry nadal żyją, nie potrafi ruszyć z miejsca, dopóki ich nie odnajdzie. Gdy po śmierci ojca Arden otrzymuje w spadku Arrowood, wraca do domu dzieciństwa, zdeterminowana, by odkryć, co naprawdę przydarzyło się jej siostrom tamtego tragicznego lata.
Powrót Arden do Keokuka – oraz obecnie okrytego niesławą domu noszącego jej nazwisko – mieszkańcy witają z ciekawością. Serdecznie przyjmuje ją dawny sąsiad i jej pierwsza miłość, Ben Ferris, którego rodzina – z czego Arden powoli zdaje sobie sprawę – wie więcej o Arrowoodach, niż kiedykolwiek mogłaby przypuszczać. Przy pomocy młodego detektywa amatora Arden odszukuje człowieka będącego głównym podejrzanym o porwanie. Ale dom i miasteczko dobrze zachowują swoje tajemnice – a prawda, gdy Arden ją odkrywa, okazuje się bardziej druzgocząca, niż mogła sobie wyobrazić.
____________

Agustin Martinez “Monteperido”
Wydawnictwo Literackie

Ana i Lucía, sąsiadki i przyjaciółki z małej wioski w Pirenejach, wychodzą ze szkoły i kierują się do swoich domów. Nigdy jednak nie docierają do celu. Całe miasteczko pogrąża się w żałobie. Pięć lat później wśród szczątków rozbitego samochodu w pobliskim wąwozie służby znajdują ciało mężczyzny i nastolatkę, ciężko ranną i zdezorientowaną. Okazuje się, że to Ana.
Służby wznawiają śledztwo. Kim jest kierowca? Kto porwał dziewczęta? Czy Lucía nadal żyje? Odpowiedzi na te pytania kryją straszne informacje, z którymi wielu mieszkańców Monteperdido boryka się od dawna.
Inspektor Sara Campos i jej szef Santiago Bain zmuszeni są do współpracy z lokalną policją. Pięć lat temu popełniono fatalne błędy w śledztwie i jedno jest pewne – to nie może się powtórzyć. Ale Monteperdido ma swoje własne zasady…
____________

Katarzyna Bonda “Klatka dla niewinnych”
Wydawnictwo Muza

Hubert Meyer na prośbę prokurator Weroniki Rudy przyjeżdża do Warszawy. Ma pomóc jej w trudnej i bardzo pilnej sprawie Piotra Englota, nad którą Rudy właśnie pracuje. Englot, odsiadujący wyrok za brutalne zabójstwo żony, ma wkrótce wyjść na wolność. Tymczasem, kiedy skazany przebywał na przepustce, z siódmego piętra wypadła i zginęła na miejscu jego teściowa. Film, który nagrali wścibscy sąsiedzi, nie wyjaśnia jednoznacznie przebiegu wydarzeń. Rudy uważa, że to zabójstwo na podłożu finansowym. Jeśli nie uda się postawić Englotowi zarzutów, bez przeszkód opuści on więzienie.
Sprawa, w którą zaangażuje się Hubert, okazuje się mieć swój początek siedemnaście lat wcześniej i jest związana z zaginionymi wtedy kobietami, środowiskiem BDSM i postacią tajemniczej Hery, znanej przed laty dominy.
Hubert działa po swojemu – szybko, niekonwencjonalnie, profesjonalnie. Jednak tym razem sam o mało nie straci życia, a do tego stanie się jednym z głównych podejrzanych.
____________

C.J.Tudor “Płonące dziewczyny”
Wydawnictwo Czarna Owca

Witajcie w miejscowości Chapel Croft. W tej uroczej angielskiej wiosce w XVI wieku na stosie spalono grupę wieśniaków, w tym dwie nastolatki. Trzydzieści lat temu zaginęły tam dwie dziewczyny, a przed dwoma miesiącami samobójstwo popełnił proboszcz miejscowej parafii.
Jack Brooks – pastorka Kościoła anglikańskiego, oraz samotna matka piętnastoletniej córki – przybywa do wioski, aby objąć parafię po zmarłym poprzedniku. Wśród jego rzeczy znajduje m.in. zestaw do egzorcyzmów i notkę z cytatem z Pisma Świętego. „Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajnego, co by się nie stało wiadome”.
Im lepiej Jack i jej córka Flo poznają wieś i jej mieszkańców, tym głębiej zostają wciągnięte w podziały, tajemnice i podejrzenia. A kiedy Flo nawiedzają wizje w starej kaplicy, staje się jasne, że w Chapel Croft są duchy, które nie mogą znaleźć spokoju.
Jednak odkrycie prawdy może być niezwykle trudne. W Chapel Croft każdy ma coś do ukrycia i nikt nie ufa obcym.

Jedna odpowiedź “Zwiady lipcowe #2021, cz.I”

  1. Polecam także “Zygzaka”. Ja z książką miałam styczność w formie audiobooka i muszę przyznać, że to świetny sposób na umilenie czasu w podróży. Intrygująca i wciągająca historia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*