Zwiady listopadowe #2021

“Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?”
Ano, z pięknej złotej jesieni zrobiła się jesienna szaruga…
Chyba tylko czytanie kryminałów nam zostanie!

——-

Eva García Sáenz de Urturi “Akwitania”
Wydawnictwo Muza

Rok 1137. Książę Akwitanii, najbogatszego regionu Francji, zostaje zabity w Composteli. Jego ciało przybiera niebieski kolor, nosi ślady normandzkiej tortury zwanej „krwawym orłem“. Jego córka Eleonora pała żądzą zemsty i z tego powodu wychodzi za mąż za syna króla Francji Ludwika VI Grubego, którego uważa za mordercę ojca. Ale król umiera podczas ich wesela w identycznych okolicznościach. Z pomocą Akwitańskich Kotów – szpiegów akwitańskiego księstwa – Eleonora i Ludwik VII próbują dowiedzieć się, kto chciał doprowadzić do tego, by na tronie znaleźli się młodzi i niedoświadczeni władcy. Kilka dziesięcioleci przed śmiercią księcia Akwitanii bezimienny chłopiec zostaje porzucony przez swoje pięć matek w lesie. Nie wiemy, czy jest potworem, czy świętym, ale ten mały ocaleniec stanie się z czasem jednym z najbardziej niezwykłych ludzi europejskiego średniowiecza.
Nowy wciągająca książka autorki trylogii białego miasta: “Cisza białego miasta”, “Rytuały wody”, “Władcy czasu”. Zemsty, kazirodcze związki i bitwy. Poruszająca zagadka dotycząca trzech wielkich postaci, które wkreślą granice kontynentu, zwanego później Europą.


Małgorzata Oliwia Sobczak “Szelest”
Wydawnictwo W.A.B

Dziennikarka Alicja Grabska dostaje zlecenie przetestowania mobilnej aplikacji „Place to Rest”, prowadzącej do zagadkowych miejsc na mapie Trójmiasta. W czasie jednego z “wypadów” natyka się na ciało zamordowanej kobiety. Śledztwo prowadzone przez detektywa Oskara Kordę wiedzie do mrocznego, pełnego tajemnic świata, w którym przeszłość nigdy nie daje o sobie zapomnieć.


Lars Kepler “Człowiek w lustrze”
Cykl:Jonna Linna (tom 8)
Wydawnictwo Dolnośląskie

Nastoletnia Jenny zostaje porwana i trafia do niewoli. Są tam już inne torturowane dziewczyny. Pięć lat później Jenny zostaje zamordowana, a jej ciało porzucone w centrum Sztokholmu. Joona Linna odszukuje świadka. Kiedy okazuje się, że jest nim osoba, która nie może sobie przypomnieć niczego z owego wieczoru, Linna postanawia skontaktować się z hipnotyzerem.


Philippa East “Bez szwanku”
Wydawnictwo Harde

Mijają trzy miesiące, odkąd Sarah nie płaci czynszu. Zarządzająca nieruchomością Jenn wchodzi do małego londyńskiego mieszkania, gdzie gra radio, a na małym stole jadalnym stoją nakrycia dla trzech osób. I rozkładające się ciało zwinięte na kanapie… Jak to możliwe, że minął prawie rok, zanim ktoś je znalazł? Kto płacił jej czynsz? Kogo ofiara oczekiwała na obiedzie w noc śmierci? Jenn jest zdeterminowana, by odkryć te tajemnice, ale ma własne demony, z którymi musi się zmierzyć…

3 Odpowiedzi “Zwiady listopadowe #2021”

  1. Warto także zwrócić uwagę na “Inkwizycję symetrii istnienia”, w której autor ukazuje podróż do odkrycia sposobu na życie zgodnie z własnymi przekonaniami. Interesująca i skłaniająca do przemyśleń pozycja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*